• Gıda Mühendisliği Platformu Türk Marka Patent Kurumu Tarafından Tescilidir.
  • E-Posta info@gidamuhendisligiplatformu.com
  • Destek Merkezi +90 539 651 78 40

Yazılar

Omega 3 Nedir ?

OMEGA 3 NEDİR?

Omega 3 Nedir ? Doymamış yağ asitlerinden olan Omega-3 yağ asitleri insan vücudunda sentezlenemedikleri için dışardan beslenme yoluyla alınması zorunludur. Elzem (esansiyel) yağ asitleri olarak kabul edilen bu bileşiklerin çok önemli görevleri vardır. Hücre zarının yapısında bulunurlar, hücre sinyal sistemini düzenler ve birçok biyolojik fonksiyonun gerçekleşmesini destekler.

Omega 3 Nedir ?

Elzem yağ asidi olan omega-3 yağ asidi, vücutta EPA ve DHA şeklinde metabolize olmaktadır. EPA ve DHA bebeklerde beyin, sinir sistemi ve göz gelişimini hızlandıran, yetişkinlerde romatoit artrit gelişimini yavaşlatan, yüksek kan trigliserit değerlerini düşüren, kardiyak aritmileri engelleyen, kan pıhtılaşmasını azaltan, damar sertliğini önleyen, kan basıncını azaltan ve Alzheimer hastalığını yavaşlatan uzun zincirli yağ asitleridir.

OMEGA 3 KAYNAKLARI NELERDİR ?

Omega-3 yağ asitleri, daha çok balık ve yağları, merada beslenen hayvan eti, özgür dolaşan kümes hayvanlarının yumurtası ve keten tohumu ve  yağları, chia tohumu ve cevizde bulunur.

Omega 3 Nedir

Omega 3 Nedir

GÜNLÜK NE KADAR ALINMALI?

14 yaş ve üstü erkekler için omega 3 yeterli alım değerleri günde 1.6 gram, bu yaş aralığındaki kadınlar için ise 1.1 gramdır. Gebe kadınlar için değerler değişiklik göstermektedir; günde 4 gr omega 3 almaları önerilmektedir.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI VE OMEGA 3 İLİŞKİSİ

Omega 3’ün özellikle kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu olduğu tespit edilmiş. Ayrıca yapılan bir çalışmada yeterli omega 3 tüketen kişilerde kalın bağırsak kanserine bağlı ölüm riskinin yüzde 59 oranında azaldığı ortaya konmuştur. Bunların yanı sıra omega 3’ün ülseratif kolit ve crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu ve bağırsakta iltihap görülme sıklığını azalttığını belirtilmektedir.

TAKVİYE OLARAK OMEGA 3 KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1 – Omega-3 takviyelerinin “trigliserid” formunda olanlarına göre “fosfolipid” yapıda olanları daha güçlü ve etkili. Bu nedenle fosfolipid omega-3’ler (havyar yağı ve krill yağı omega-3’leri) trigliserid omega-3’lerden (balık yağı) daha etkilidir.

2 – Fosfolipid omega-3’lerin trigliserid omega-3’lere üstünlükleri sadece biyolojik yararlanım ile de sınırlı değil. Fosfolipid yapıda olanlar midede daha az kaynama, ağızda daha az balık yağı tadı, dolayısıyla daha az bulantı hissine yol açıyor. Yani bunların kullanımları daha kolay.

3 – Balık yağı kaynaklı omega-3’lerin trigliserid formunda olanlara oranla “etil ester” formunda olanlar daha etkili, bunların biyolojik yararlanımları da daha fazla olmaktadır.

4 – Omega-3 haplarını yemekle birlikte almak daha iyi sonuç vermektedir.

5 – Bu destekleri günün her saatinde almak mümkün ama  sabah kahvaltıyla birlikte alınmaları tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın :

* Your email address will not be published.