• Gıda Mühendisliği Platformu Türk Marka Patent Kurumu Tarafından Tescilidir.
  • E-Posta info@gidamuhendisligiplatformu.com
  • Destek Merkezi +90 539 651 78 40

Yazılar

Meyve Suyu Ile İlaç İçilir Mi ?

Meyve Suyu Ile İlaç İçilir Mi ?

Meyve Suyu ile İlaç İçilir Mi Sorusuna Cevap Arıyoruz ;

MEYVE SUYU VE İLAÇ ETKİLEŞİMİ

Besin-ilaç etkileşimleri; ilacın biyoyararlılığının azalması ile tedavinin etkinliğini azaltır,  yan etki riski veya toksisite gibi etkilerle sonuçlanır.

İçeceklerin içerdiği maddelerin bağırsakta ilaç metabolizmasındaki enzim ve taşıyıcıların fonksiyonlarını değiştirmesi ile ilaç yararını etkiler .Etki ettiği hedef sistem; bağırsak, böbrek, akciğer, beyin , karaciğerdir.

Peki ilaç kullanırken hangi meyve sularını içmemeliyiz?

Meyve Suyu Ve İlaç Etkileşimi

GREYFURT SUYU

Greyfurt suyunda bulunan flavonoidler ilaçlarla etkileşimi girer. Bağırsaklarda ve karaciğerde ilaçların ilgili enzimlerle ayrışmasını önler. Bunun bir sonucu olarak, ilacın kandaki konsantrasyonu artar ve zehirlenmeler meydana gelir.

PORTAKAL SUYU

Portakal suyu tüketimi bağırsakta CYP3A4(bağırsakta emilimi sağlar) enzimini baskılar.Bu etkileşim çoklu organ yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilir. Beslenmemizde portakal, meyve ve meyve suyu olarak tüketimin dışında; reçel ve marmelat olarak da tüketilmelidir.

NAR SUYU

Nar; pektin, tanenler, flavonoidler ve antosiyaninler bakımında zengin olan ve dünya genelinde birçok ülkede tüketilen bir meyvedir. Nar suyunun bağırsaktaki CYP3A4(bağırsakta emilimi sağlayan enzim) enzimlerini baskılayarak besin-ilaç etkileşimine neden olur.

ÜZÜM SUYU

Üzüm suyu antioksidan kapasitesi bakımından en zengin meyve suyu çeşitidir. Gastrointestinal sistemde kimyasal etkileşim  ile CYP3A4(bağırsakta emilimi sağlayan enzim) aktivasyonunu etkileyebilir.

POMELO SUYU

Pomelo asitliği en az olan turunçgillerdendir.Greyfurt kadar CYP3A4(bağırsakta emilimi sağlayan enzim) içerdiği için etkileşime neden olur. Domates suyu, kızılcık suyu, limon suyu vb. içeceklerde kesin bir çalışma yoktur.

Bireylerin ilaç kullanımı sırasında ilaçlarla etkileştiği bilinen meyvelerin, meyve sularının ve alkollü içeceklerin tüketilmemesi önemlidir.

İçeceklerin içerdiği maddelerin bağırsakta ilaç metabolizmasındaki enzim ve taşıyıcıların fonksiyonlarını değiştirebilir. İlaç kullanımına başlamadan önce bireyin beslenme durumu, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim miktarı veya besin desteği kullanma durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir cevap yazın :

* Your email address will not be published.